Jobspol

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z dalekiego wschodu?

W Polsce już od kilku lat można zaobserwować wysokie zainteresowanie pracownikami zza wschodniej granicy. Do tej pory dotyczyło ono głównie mieszkańców krajów WNP, tj. Rosji, Białorusi i Ukrainy ze względu na łagodniejsze i bardziej uprzywilejowane procedury i formalności, które należy spełnić, jednak pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie pracowników z bardziej odległych rejonów świata – co przemawia za taką decyzją?

Względy ekonomiczne

pracownicy z Bangladeszu

Choć pracownicy z Bangladeszu w Polsce wciąż są widokiem dość rzadko spotykanym, polskie przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na zatrudnienie w swojej firmie mieszkańców Środkowej Azji – głównie ze względów ekonomicznych. Rosnące z roku na rok wymagania finansowe Polaków i pracowników zza wschodniej granicy sprawiły, że właściciele firm i przedsiębiorstw poszukują nowych rozwiązań i możliwości na rozwój firmy.

Wysoka motywacja i lojalność pracowników

Wśród pracowników pochodzących ze Środkowej Azji dostrzec można nadzwyczajny zapał i motywację do pracy – ze względu na bardzo niskie wynagrodzenie w ojczyźnie są oni zdeterminowani do znalezienia dobrej pracy poza granicami swojego kraju. Bardzo ważne jest również to, że nie tylko zarobki i czynnik finansowy jest ich głównym motywatorem do pracy – wysoki poziom pracowitości, zaangażowania i sumienności jest głęboko zakorzeniony w kulturze azjatyckiej i cechy te uznawane są bardzo istotne cnoty w życiu codziennym. Wszystkie te aspekty oraz długi okres przyznanego zezwolenia na pracę (minimum rok) bezpośrednio wpływają na wysoką lojalność względem pracodawcy i firmy, jaką charakteryzują się pracownicy z Nepalu, Bangladeszu, Indii, czy pozostałych krajów Azji Środkowej. Ponadto, pracownicy pochodzenia azjatyckiego najczęściej porozumiewają się w języku angielskim, co znacząco ułatwia ich kontakt z pracodawcą.

Doświadczenie w branży i znajomość nowoczesnych technologii

Zatrudnianie pracowników ze Środkowej Azji jest niezwykle powszechnym zjawiskiem w krajach wysokorozwiniętych jak Arabia Saudyjska, Kuwejt, Dubaj, czy Katar. Pracownicy z Indii to bardzo często wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, którzy na co dzień spotykają się z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, często niestosowanymi jeszcze w Europie środkowej i wschodniej. Bardzo duża wiedza i umiejętności w tym zakresie są niewątpliwie jednym z największych i najważniejszych atutów branych pod uwagę podczas zatrudniania takiego pracownika. Pracownicy pochodzenia azjatyckiego doskonale sprawdzają się w pracach powtarzalnych, charakteryzujących rolnictwo, a także w przemyśle produkcyjnym i budowlanym.

Zatrudnienie obcokrajowca bez wątpienia przynosi wiele korzyści pracodawcy. Głównym czynnikiem wpływającym na decyzję o zatrudnieniu cudzoziemca jest aspekt ekonomiczny, dlatego od wielu lat wśród pracowników przemysłowych i budowlanych można spotkać obcokrajowców. Do tej pory byli to najczęściej Ukraińcy i Białorusini, jednak agencje pracy coraz częściej sprowadzają do naszego kraju pracowników pochodzenia Azjatyckiego.

Chcesz skorzystać z usługi rekrutacji pracowników?

Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji.