Jobspol

Dlaczego warto korzystać z usług pośrednika przy rekrutacji pracowników ze wschodu?

W polskim przemyśle budowlanym, rolniczym, czy produkcyjnym coraz częściej można spotkać się z pracownikami pochodzącymi zza wschodniej granicy – najczęściej są to Ukraińcy lub Białorusini, jednak przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na zatrudnienie pracowników z bardziej odległych państw Azji Środkowej. Niezależnie od kraju pochodzenia pracowników, firmy bardzo często korzystają z usług pośredników, co znacząco ułatwia i przyspiesza proces rekrutacji.

Legalne zatrudnienie i pobyt w Polsce

rekrutacja pracowników ze Wschodu

Decydując się na współpracę z pośrednikiem, pracodawca może mieć pewność, że rekrutacja pracowników z Ukrainy, Białorusi, czy nawet Bangladeszu jest w pełni legalna i nie narusza żadnego z praw Polski. Pracownicy ze Wschodu rekrutowani w ten sposób mają zapewnione prawo do legalnego pobytu i pracowania na terenie Polski, a zgody te załatwiane są przez agencje pracy.

Formalności

Korzystanie z pośredników zatrudniających pracowników zza wschodniej granicy upraszcza niezbędne w procesie rekrutacji, a także podczas zatrudnienia formalności – zaczynając od rekrutacji, rozmów kwalifikacyjnych, po obsługę kadrową, księgową i nadzór nad pracownikami. Wszystkimi tymi czynnościami formalno-prawnymi bardzo często zajmuje się agencja zatrudnienia Ukraińców, co zmniejsza ilość obowiązków nałożonych na pracodawcę. Korzystanie z usług pośrednika jest zatem niezwykle korzystne ze względów ekonomicznych dla pracodawcy.

Rekrutacja

Korzystając z usług agencji zatrudniających obcokrajowców, rekrutacja pracowników ze Wschodu jest z pewnością łatwiejsza dla pracodawcy – firmy te zajmują się przeprowadzeniem kompleksowej rekrutacji i sprawdzenia kwalifikacji przyszłych pracowników, dzięki czemu pracodawca może mieć pewność, że osoby zatrudnione spełniają jego wymagania i oczekiwania. Agencje zatrudniające obcokrajowców koordynują także przejazd pracowników do Polski, a nawet zapewniają im miejsca noclegowe i mieszkalne.

Kontakt na linii pracodawca-pracownik

Choć pracownicy zza wschodniej granicy w większości rozumieją język polski, a nawet potrafią się nim posługiwać w sposób komunikatywny, dla większego komfortu każdej ze stron agencje reklamowe zatrudniają koordynatorów, którzy ułatwiają kontakt zarówno w nagłych, jak i codziennych sytuacjach. Umożliwia to sprawniejszą komunikację, a nawet negocjacje wynagrodzenia, które są nieodłączną częścią zatrudnienia.

Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem na zatrudnienie obcokrajowców na rynku polskim powstało wiele agencji rekrutacyjnych, które bez wątpienia ułatwiają znalezienie wykwalifikowanych pracowników, a także przeprowadzają pracownika i pracodawcę przez czynności formalno-prawne. Pracownicy bardzo często mogą także skorzystać z usług doradztwa w zakresie niezbędnych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Chcesz skorzystać z usługi rekrutacji pracowników?

Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji.