Jobspol

Czym zajmuje się agencja pracy dla cudzoziemców?

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na pracowników fizycznych wiele firm w Polsce decyduje się na zatrudnienie cudzoziemców. Nie bez znaczenia jest także czynnik ekonomiczny, który bez wątpienia zachęca pracodawców do skorzystania z usług, jakie oferują agencje pracy dla cudzoziemców. Czym dokładnie zajmuje się taka agencja rekrutacyjna?

Rekrutacja pracowników

agencja pracy

Agencja pracy dla cudzoziemców pomaga pracodawcy na każdym etapie zatrudnienia, już od samego procesu rekrutacji. Do jej zadania należy przede wszystkim sprawdzenie kwalifikacji przyszłego pracownika i znalezienie osób spełniających określone przez pracodawcę wymagania. Rekrutacje różnią się między sobą w zależności od branży, w jakiej działa firma, a także planowanego okresu zatrudnienia. Agencja pracy dla Ukraińców już na tym etapie dokłada wszelkich starań, by sprowadzić do Polski jak najbardziej kompetentnych i profesjonalnych pracowników.

Czynności formalno-prawne

Agencje rekrutacyjne oferują doradztwo w zakresie czynności formalno-prawnych, a także – z czego często korzystają pracodawcy – zajmują się ich prowadzeniem. Dotyczy to przede wszystkim pracowników pochodzących z Nepalu, Indii, czy Bangladeszu, gdyż ich zatrudnienie wiąże się z większą liczbą formalności i czynności prawnych, niż przykładowo zatrudnienie pracownika z Ukrainy, które zapewnia większą swobodę i elastyczność.

Koordynacja przejazdu i zameldowanie

Agencje pracy dla obcokrajowców zajmują się także koordynacją przejazdu nowych pracowników do Polski, a także ich zameldowanie – niezależnie od tego, czy są to pracownicy z Ukrainy, Białorusi, czy Bangladeszu. W zależności od kraju pochodzenia pracownika proces ten może być mniej lub bardziej skomplikowany, zatem współpraca z agencją rekrutacyjną w znacznym stopniu ułatwia transfer pracowników.

Ułatwienie komunikacji

Pracownicy pochodzący z Ukrainy bardzo często rozumieją i porozumiewają się w sposób komunikatywny w języku polskim, z kolei osoby pochodzące z Azji z reguły posługują się językiem angielskim. Pomimo to, agencja pracy pomaga i ułatwia kontakt na linii pracodawca-pracownik, szczególnie w kwestiach formalno-prawnych, lecz nie tylko. Bardzo często oferują także zatrudnienie brygadzisty, który wspomaga komunikację podczas prowadzenia codziennych czynności i ułatwia przepływ informacji między przełożonym i pracownikami.

Pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie cudzoziemców – wpływ na to mają między innymi duża ilość wolnych miejsc pracy, zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, a także względy ekonomiczne – pracownicy ze wschodu mają bowiem niższe oczekiwania finansowe, niż pracownicy z Polski. Agencje pracy dla obcokrajowców wspierają pracodawcę w całym procesie rekrutacji i zatrudnienia cudzoziemców, ułatwiając tym samym sprowadzenie do Polski wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników.

Chcesz skorzystać z usługi rekrutacji pracowników?

Nasi specjaliści są do twojej dyspozycji.