W dobie wszechobecnego rozwoju gospodarczego wiele przedsiębiorstw doświadcza dynamicznej ekspansji, która generuje jednak palącą potrzebę uzupełnienia braków kadrowych. Często jednak bywa tak, że kandydaci z Polski, a nawet z Ukrainy, nie wykazują chęci podjęcia zatrudnienia o konkretnym profilu, co znacząco spowalnia proces budowania odpowiedniego zespołu. Odpowiedź na tego typu zagwozdkę stanowią pracownicy z Indonezji — dzięki doświadczeniu oraz dogłębnej znajomości realiów rynkowych nasza agencja zatrudnienia tymczasowego jest w stanie zapewnić stały dopływ kandydatów z tej części Azji.

Pracownicy z Indonezji odpowiedzią na braki kadrowe

Ten należący do Południowo-Wschodniej Azji kraj liczy przeszło 260 mieszkańców — co czyni go jednym z najbardziej bogatych rynków w kontekście pozyskiwania kandydatów do zatrudnienia. Dominującą religią na terenie tego Państwa jest islam, choć widoczne są również wyraźne wpływy katolickie. Swoista mieszanka wyznań sprawia, że tamtejsi obywatele pozostają niezwykle otwarci na kwestie wiary i różnic kulturowych, co przekłada się również na zdrowy stosunek Indonezyjczyków do pracodawcy oraz wykonywanych obowiązków.

Stosunkowo trudna sytuacja ekonomiczna, spowodowana nie najlepszą kondycją gospodarczą państwa, sprawia, że pracownicy z Indonezji tym chętniej opuszczają kraj w poszukiwaniu zatrudnienia. Czyni to z nich bardzo korzystną alternatywę dla kandydatów zza naszej wschodniej granicy, gdyż chętnie podejmą się oni nawet najbardziej wymagających zadań— jednocześnie obca jest dla nich postawa roszczeniowości i wyrachowania.

Zalety pozyskiwania pracowników z Indonezji

Kandydaci z Indonezji doskonale odnajdują się w kontekście wszelkiego typu prac wymagających manualnej zręczności. Cechuje ich wysoka wydajność oraz nienaganna kultura wykonywania obowiązków, co ma szczególne znaczenie na przykład przy wszelkiego rodzaju produkcji taśmowej. Warto pamiętać, że są to przede wszystkim osoby bez specjalistycznych kwalifikacji — choć naturalnie istnieją wyjątki od tej reguły — kierowaniu to ogólnych zadań. Kandydaci zatrudniani za pośrednictwem naszej agencji są gotowi przyjechać do naszego kraju na 3 lata (zazwyczaj z możliwością przedłużenia umowy o kolejne 3).

Istotną cechą kulturową pracowników z Indonezji jest fakt, że nie spożywają oni alkoholu. Eliminuje to całą gamę potencjalnych problemów w zakresie wydajności oraz gotowości do wykonywania zadań, co niestety nie jest takie oczywiste w przypadku innych nacji. Są to również ludzie uczciwi i lojalni, którzy sumiennie wykonują powierzone im obowiązki.

Pracownicy z Indonezji — dlaczego warto skorzystać z usług agencji?

Zalet wynikających ze skorzystania z usług agencji zatrudnienia tymczasowego jest wiele. Decydując się na takie wsparcie niejako przekazujesz całą odpowiedzialność za proces rekrutacyjny na barki agencji, dzięki czemu nie tylko oszczędzasz środki, ale przede wszystkim czas, który spożytkować możesz na rozwój przedsiębiorstwa. Nie musisz również przejmować się kwestią transportu czy zakwaterowania przyszłej kadry, nie mówiąc już o osobistej weryfikacji kandydatów z Azji.

Po naszej stronie leży również kwestia wszelkiego rodzaju formalności oraz wymogów administracyjnych. Korzystając z usług agencji masz zatem pewność, że wszystkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie, co w praktyce całkowicie eliminuje ryzyko jakichkolwiek błędów lub niedopatrzeń z Twojej strony.

Postaw na pracowników z Indonezji!

W obliczu nasilającego się odpływu kandydatów zza wschodniej granicy — przede wszystkim na rzecz naszych zachodnich sąsiadów — coraz liczniejsze grono przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie pracowników z Indonezji oraz innych części Azji. Nasza agencja dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz strukturami, aby sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić Cię przez proces kompletowania personelu. Zapraszamy tym samym do zapoznania się z kompletnym wymiarem naszej oferty, która dostępna jest na naszej stronie internetowej, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Author

Comments are closed.