Nie jest tajemnicą, że podstawą każdego przedsiębiorstwa jest wykwalifikowana i sprawnie działająca kadra. Właściciele firm regularnie ponoszą znaczące koszty związane z rekrutacją oraz szkoleniem, aby spośród szerokiego grona kandydatów wyselekcjonować osoby, które najlepiej sprawdzą się na konkretnym stanowisku. Rozwiązaniem niejako łączącym te dwie kwestie — optymalnego poziomu wykonywanych obowiązków przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków — jest outsourcing pracowniczy. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Czym właściwie jest outsourcing pracowniczy?

Polegając dosłownym tłumaczeniu tego angielskiego słówka dowiemy się, że oznacza ono korzystanie z zewnętrznych źródeł — i jest to definicja zaskakująco bliska prawdy również w kontekście biznesowym. Outsourcing pracowniczy obejmuje bowiem wynajem zespołu lub pojedynczych osób do wykonania określonego zadania, usługi lub projektu. Najczęściej odbywa się to przy udziale agencji zatrudnienia tymczasowego.

Warto jednak pamiętać, że przedmiotem umowy z agencją jest właśnie określona usługa — zakres działań bądź konkretne zadanie, które pracownicy mają wykonać. Oznacza to, że przedsiębiorca nie sprawuje bezpośredniej kontroli nad przebiegiem usługi outsourcingowej, zamiast tego oczekując jedynie efektu będącego przedmiotem umowy. Pieczę nad osobami zatrudnionymi sprawuje agencja, co zdejmuje z właścicieli firm odpowiedzialność za motywację oraz monitorowanie wydajności kadry.

Outsourcing pracowniczy — zalety dla przedsiębiorcy

Korzystanie z usług agencji zatrudnienia tymczasowego niesie ze sobą szereg korzyści dla właścicieli firm. Zdecydowanie najbardziej odczuwalną z nich jest wyeliminowanie wydatków — zarówno finansowych, jak i kosztu czasu — wynikających z konieczności przeprowadzenia procesu rekrutacji, a także późniejszych działań administracyjno-kadrowych. Odpowiedzialność prowadzenia dokumentacji płacowej również spoczywa na barkach agencji, podobnie jak nadzór nad wdrażanym projektem oraz monitorowanie bieżących wyników.

Dodatkowym atutem z punktu widzenia przedsiębiorcy jest również możliwość zatrudnienia specjalistów dopasowanych do profilu działalności firmy. Outsourcing pracowniczy umożliwia w dużo większym stopniu kontrolować kwalifikacje kadry, co nie tylko sprzyja dużo szybszemu wdrażaniu projektów, ale również pozwala na zachowanie sporej dozy elastyczności w kontekście kierunku rozwoju przedsiębiorstwa. Eliminując konieczność wiązania się umową bezpośrednio z kandydatem, zamiast tego płacąc za określoną usługę, firma jest w stanie podejmować więcej innowacyjnych i nieco bardziej ryzykownych działań, minimalizując ryzyko straty finansowej.

Korzyści outsourcingu z punktu widzenia pracownika

Outsourcing pracowniczy okazuje się korzystny również z punktu widzenia osoby zatrudnianej. Korzystanie z usług agencji znacząco ułatwia postawienie pierwszych kroków w branży zgodnej z kwalifikacjami, pozwalając na zdobycie cennego doświadczenia w zawodzie. Jest to również dobra propozycja dla kandydatów o ugruntowanej pozycji na rynku — umożliwia bowiem podjęcie zatrudnienia o bardziej specjalistycznym charakterze.

Nowoczesna forma zatrudnienia — outsourcing pracowniczy

Nie bez powodu zatem rozwiązanie to dynamicznie zyskuje na popularności — zarówno w odniesieniu do wielkich biznesów, jak i przedsiębiorstw o nieco mniejszej skali. Dodatkowym aspektem, docenianym przez wielu właścicieli firm, jest również możliwość łatwego pozyskania personelu z zagranicy. Pośrednictwo agencji w tym zakresie pozwala korzystać z usług wykwalifikowanej kadry bez konieczności wypełniania skomplikowanych formalności. Szczególnie zyskujące na popularności kierunki pozyskiwania kandydatów do kraje azjatyckie — między innymi Filipiny oraz Indonezja.

Jak zatem widać, outsourcing pracowniczy stanowi korzystną alternatywę dla tradycyjnych form zatrudnienia, na którą decyduje się wielu przedsiębiorców. Więcej na temat wynajmu personelu dowiesz się z pozostałych artykułów dostępnych na naszej stronie internetowej.

Author

Write A Comment